Přednáška profesora Ing. Karla Dyby, CSc., velvyslance České republiky v OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development – Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) na téma „OECD, co dělá a jak funguje v měnícím se světě“, se uskutečnila dne 23. února 2010 v Kongresovém centru Vysoké školy finanční a správní za velkého zájmu jejích studentů i zaměstnanců.
V prvním tematickém bloku hovořil profesor Dyba o postavení OECD v měnícím se světě od založení organizace původními 20 zeměmi západní Evropy, USA, Kanady a Turecka přes 60. a 70. léta dvacátého století, kdy přistupuje Japonsko, Austrálie, Nový Zéland a Finsko, do současnosti, kdy je členem Mexiko, Česko, Maďarsko, Polsko, Jižní Korea, Slovensko a Chile. V procesu přijímání je Izrael, Estonsko, Slovinsko a s otazníkem Rusko, posílená spolupráce je vyvíjena s Čínou, Brazílií, Jižní Afrikou, Indií a Indonésií.
Aktuálními příklady spolupráce České republiky (členství od 1995) a OECD se vystupující zabýval ve druhé části přednášky. Připomeňme si, že v roce 2009 během konání Semináře o terciárním vzdělávání a expertize OECD navštívili za účelem odborné diskuze examinátoři OECD Vysokou školu finanční a správní.
Poslední blok před diskuzí věnoval profesor Dyba OECD a ekonomické recesi/krizi, kdy poukázal na to, že mimořádná situace vyžaduje mimořádný (individualizovaný) fiskální stimul, hovořil o velmi křehkém oživení světové ekonomiky, zabýval se obnovením rovnováhy v mezinárodním obchodě revalvací čínské měny a zmínil, že inflace není nebezpečím.
V diskuzi, která svědčila o pozornosti studentů během přednášky, profesor Dyba fundovaně a současně vtipně reagoval.
Moderování akce se zhostil prorektor Vysoké školy finanční a správní Petr Budinský.
Fotografie z akce
foto: Daniel Hamerník, DiS.