section
Finanční a investiční fórum zaplnilo největší přednáškový sál univerzity

Finanční a investiční fórum zaplnilo největší přednáškový sál univerzity

09.11.2015

Letošní první Finanční a investiční fórum se ve čtvrtek 5. listopadu 2015 věnovalo nejaktuálnějším ekonomickým tématům. Pod taktovkou Petra Budinského, odborného garanta fóra a současně jeho moderátora, se diskutující František Bostl (Colosseum, a.s.), Aleš Michl (poradce ministra financí ČR) a Lukáš Kovanda (Roklen Fin, a.s.) dotkli např. prezidentských voleb v USA, problému migrace, Islámského státu a jeho financování nebo čínského růstu. Hlavním partnerem akce bylo Colosseum, a.s.

Každou z otázek vždy uvedl Petr Budinský fundovaným vhledem a předal slovo hlavními řečníkovi pro dané téma, po kterém následovaly příspěvky obou dalších ekonomů a diskuse s účastníky fóra. Úvodní téma Prezidentské volby v USA připravilo atmosféru na skutečně bouřlivou debatu okolo otázky evropského sociálního státu a migrace, která následovala. František Bostl v úvodu konstatoval, že evropský sociální stát zvýší schodek státního rozpočtu ČR o 30 miliard. Lukáš Kovanda poté ve svém příspěvku doplnit data ze studie OECD, která potvrdila, že Česko, Maďarsko a Itálie nabízejí procentuálně migrantům nejvyšší možnost uplatnění. Diskuse s publikem otevřela otázku prostupnosti ekonomiky pro migranty, kterou Aleš Michl uzavřel údernou odpovědí operující se zvyšováním pracovní konkurence a nutnosti posilovat naši schopnost zvyšovat HDP. Další téma -měnová politika FED, ECB a ČNB slibovala diskusi opět zklidnit a vrátit k čistě ekonomickým tématům. Odborně zajímavá debata se v první části soustředila na FED a ECB, jejich předpokládané kroky v následujícím období i jejich vzájemný vztah. Lukáš Kovanda se dokonce domnívá, že se v rámci programu QE můžeme dočkat nákupu amerických státních dluhopisů. Debata se posléze obrátila k ČNB, intervencím i možnému způsobu ukončení kurzového závazku.

Téma Islámského státu otevřel Petr Budinský odkazem na jeho financování z prodeje ropy. Lukáš Kovanda, jako specialista na téma ropy, se nejprve zastavil u jiného fenoménu, a to těžby břidlicových plynů. František Bostl posléze lakonicky konstatoval, že „levná ropa suma sumárum nevyhovuje nikomu mimo motoristy.“ Téma se posléze opět dostalo k otázce migrace, tentokrát z pohledu arabských států, které z evropského pohledu nepochopitelně nepřijímají migranty. František Bostl vysvětluje tento fenomén spíše než ekonomickými nebo náboženskými poměry kulturními okolnostmi.

Jako krajně zajímavé se ukázalo i další téma, a to čínský růst a rozvíjející se trhy. Aleš Michl se vyznal ze sympatií k této rostoucí zemi a vrátil se k otázce urbanizace a velkých městských aglomerací, které převezmou v ekonomice významnou roli a které bude možné hledat právě v Číně nebo USA. Aleš Michl poskytl i první investiční radu odpoledne, když konstatoval, že „poprvé v historii je víc peněz na Východě než na Západě. Moje rada je jít za penězi.“

Závěrečné téma otevřelo aféru „dieselgate“, kterou František Bostl považuje za „zvláštní kauzu, kde si odporuje technologie s regulací.“ Dodal, že nyní se diskuse vede o tom, v jaké míře se budou nadále prodávat vozy a nakolik to bude významné téma pro koncového spotřebitele. Lukáš Kovanda připomněl počátek aféry, který leží v poměrně dávné minulosti, konkrétně v roce 1997 s podpisem Kjótského protokolu a tlaku lobbyistů ohledně dieselových motorů.

Fórum trefně zakončil dotaz z publika, kam investovat. Všichni ekonomové odpověděli v odlehčeném duchu, takže publikum se dozvědělo, že nejvýhodnější investicí jsou vlastní děti, případně hypotéka a že v žádném případě nemáme věřit analytikům.

První Finanční a investiční fórum tohoto akademického roku přineslo mimořádně dobře vybraná, atraktivní témata, která přilákala okolo 150 návštěvníků. Pro ty, kteří se z nejrůznějších důvodů nemohli zúčastnit, připravujeme video sestřih toho nejzajímavějšího.